Úvod > Tvorba oddělků v Eurodadantu

Tvorba oddělků v Eurodadantu

Tvorba oddělků je důležitou součástí včelařské praxe. Jedná se o velmi efektivní a přitom jednoduchý způsob množení včelstev a jedno z významných protirojových opatřeních. Také v boji s kleštíkem včelím má své místo.


Způsob tvorby oddělků je obdobný pro většinu úlových sestav, tedy i pro Eurodadant.

Množíme-li včelstva jen pro svou potřebu, je praktické založit jej přímo do nového úlu. U ED použijeme vysokého, plodištního nástavku. Prostor upravíme pomocí přepážek, které jsou součástí ED.

 

 

uprava-prostoru-prepazkami.jpg

 


Nejčastější způsob tvorby oddělku:

Nejprve si připravíme prázdnou souš, do které pomocí rozprašovače nastříkáme vodu.

 

zpusob-plneni-souse-vodou-rozprasovacem.jpg

 

 

Souš vložíme do nástavku a přidáme zásobní rámek.

 

vlozeni-zasobniho-plastu.jpg

 

vlozeni-souse-s-vodou.jpg

 


* Potom z kmenového včelstva odebereme plást se zavíčkovaným plodem těsně před vylíhnutím (na začátku května 2 až 3 plodové plásty, později více) i s obsedajícími včelami. 

 

plodovy-plast-z-kmenoveho-vcelstva.jpg

 

 

Vložíme ho do středu plodištního nástavku (pozor, abychom nepřenesli i matku!) mezi zásobní plást a souš s vodou.

 

umisteni-plodovych-plastu-i-se-vcelami.jpg

 

 

* Přidáme včely z 1 až 2 plodových plástů z kmenového včelstva a mezi plodové plásty vložíme zralý matečník.

 

matecnik-ve-skolkovaci-klicce.jpg

 

 


* Oddělek uzavřeme a přemístíme na vzdálenější místo (1 až 2 km) a přikrmíme roztokem vody a cukru 1:1 nebo medocukrovým těstem. Pokud zůstává na původním stanovišti, smeteme do něj o něco více mladých včel, na horní loučky vložíme asi 1 kg medocukrového těsta a uzavřeme. Česno maximálně zúžíme nebo zcela uzavřeme a necháme otevřené pouze očko. Včely si tak vstup do úlu snáze ubrání.

hotovy-oddelek.jpg* Po 2 až 3 dnech zkontrolujeme vylíhnutí matky. Pokud by se matka nevylíhla, můžeme ještě přidat nový matečník.

* Po zhruba 14 dnech po vylíhnutí zkontrolujeme kladení matky.

* Jestliže matka klade, rozšíříme prostor mezistěnami, které vložíme po okrajích plodového tělesa. Po týdnu zkontrolujeme a vystavěné mezistěny, nyní již panenské souše, vložíme do středu plodového tělesa a po jeho okrajích dáme opět mezistěny. Takto postupně vyplníme celý prostor plodiště. Stále přikrmujeme.

* Včasně utvořený a dobře vedený oddělek zazimujeme jako plnohodnotné včelstvo, které je schopné dobře vyzimovat a v příštím roce dát slušný výnos.

 

                                                                                                 Vlaďka Gottwaldová

Vítejte v e-shopu Eurodadant

který je zaměřen na prodej nástavkových včelích úlů Eurodadant

- Eurodadant zpřístupňuje celosvětově používanou metodiku ošetřování včelstev a upravuje ji pro přírodní a klimatické podmínky ČR.

Včelaření v úlovém systému Eurodadant poskytuje včelstvům ideální podmínky pro prudký jarní rozvoj. Jsou dány především vysokým plástem v plodišti a dostatečně velkým plodištěm, aby matka měla dostatek místa pro kladení. Plodiště se na rozdíl od ostatních metodik při rozšiřování nikdy netrhá. Prostor pro ukládání sladiny je řešen nástavky s polorámky. To umožňuje krom snadnější manipulace s nástavky také snadnější získávání druhových medů a oddělování zralého a nezralého medu.

- Je možné si koupit včelí úl kompletní nebo koupit dle potřeby jeho jednotlivé části:dno úlu, nástavek plodištní, polonástavek medníkový, Blinova přepážka, víko, střecha, rámky.

 

 

 Množstěvní slevy >>

 

Přednášky o Eurodadantu 2018 >>

 

 Setkání příznivců Eurodadant - 2017 >>

 

 

Kontakt

E–mail: eurodadant@email.cz

Mob.:    +420 777 180 484

Novinky

Chci posílat novinky na email: