Tvorba oddělků v Eurodadantu

Tvorba oddělků je důležitou součástí včelařské praxe. Jedná se o velmi efektivní a přitom jednoduchý způsob množení včelstev a jedno z významných protirojových opatřeních. Také v boji s kleštíkem včelím má své místo.


Způsob tvorby oddělků je obdobný pro většinu úlových sestav, tedy i pro Eurodadant.

Množíme-li včelstva jen pro svou potřebu, je praktické založit jej přímo do nového úlu. U ED použijeme vysokého, plodištního nástavku. Prostor upravíme pomocí přepážek, které jsou součástí ED.

 

 

uprava-prostoru-prepazkami

 


Nejčastější způsob tvorby oddělku:

Nejprve si připravíme prázdnou souš, do které pomocí rozprašovače nastříkáme vodu.

 

zpusob-plneni-souse-vodou-rozprasovacem

 

 

Souš vložíme do nástavku a přidáme zásobní rámek.

 

vlozeni-zasobniho-plastu

 

vlozeni-souse-s-vodou

 


* Potom z kmenového včelstva odebereme plást se zavíčkovaným plodem těsně před vylíhnutím (na začátku května 2 až 3 plodové plásty, později více) i s obsedajícími včelami. 

 

plodovy-plast-z-kmenoveho-vcelstva

 

 

Vložíme ho do středu plodištního nástavku (pozor, abychom nepřenesli i matku!) mezi zásobní plást a souš s vodou.

 

umisteni-plodovych-plastu-i-se-vcelami

 

 

* Přidáme včely z 1 až 2 plodových plástů z kmenového včelstva a mezi plodové plásty vložíme zralý matečník.

 

matecnik-ve-skolkovaci-klicce

 

 


* Oddělek uzavřeme a přemístíme na vzdálenější místo (1 až 2 km) a přikrmíme roztokem vody a cukru 1:1 nebo medocukrovým těstem. Pokud zůstává na původním stanovišti, smeteme do něj o něco více mladých včel, na horní loučky vložíme asi 1 kg medocukrového těsta a uzavřeme. Česno maximálně zúžíme nebo zcela uzavřeme a necháme otevřené pouze očko. Včely si tak vstup do úlu snáze ubrání.

hotovy-oddelek* Po 2 až 3 dnech zkontrolujeme vylíhnutí matky. Pokud by se matka nevylíhla, můžeme ještě přidat nový matečník.

* Po zhruba 14 dnech po vylíhnutí zkontrolujeme kladení matky.

* Jestliže matka klade, rozšíříme prostor mezistěnami, které vložíme po okrajích plodového tělesa. Po týdnu zkontrolujeme a vystavěné mezistěny, nyní již panenské souše, vložíme do středu plodového tělesa a po jeho okrajích dáme opět mezistěny. Takto postupně vyplníme celý prostor plodiště. Stále přikrmujeme.

* Včasně utvořený a dobře vedený oddělek zazimujeme jako plnohodnotné včelstvo, které je schopné dobře vyzimovat a v příštím roce dát slušný výnos.

 

Vlaďka Gottwaldová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení