Tvorba oddělků v Eurodadantu

Tvorba oddělků je důležitou součástí včelařské praxe. Jedná se o velmi efektivní a přitom jednoduchý způsob množení včelstev a jedno z významných protirojových opatřeních. Také v boji s kleštíkem včelím má své místo.


Způsob tvorby oddělků je obdobný pro většinu úlových sestav, tedy i pro Eurodadant.

Množíme-li včelstva jen pro svou potřebu, je praktické založit jej přímo do nového úlu. U ED použijeme vysokého, plodištního nástavku. Prostor upravíme pomocí přepážek, které jsou součástí ED.

 

 

uprava-prostoru-prepazkami

 


Nejčastější způsob tvorby oddělku:

Nejprve si připravíme prázdnou souš, do které pomocí rozprašovače nastříkáme vodu.

 

zpusob-plneni-souse-vodou-rozprasovacem

 

 

Souš vložíme do nástavku a přidáme zásobní rámek.

 

vlozeni-zasobniho-plastu

 

vlozeni-souse-s-vodou

 


* Potom z kmenového včelstva odebereme plást se zavíčkovaným plodem těsně před vylíhnutím (na začátku května 2 až 3 plodové plásty, později více) i s obsedajícími včelami. 

 

plodovy-plast-z-kmenoveho-vcelstva

 

 

Vložíme ho do středu plodištního nástavku (pozor, abychom nepřenesli i matku!) mezi zásobní plást a souš s vodou.

 

umisteni-plodovych-plastu-i-se-vcelami

 

 

* Přidáme včely z 1 až 2 plodových plástů z kmenového včelstva a mezi plodové plásty vložíme zralý matečník.

 

matecnik-ve-skolkovaci-klicce

 

 


* Oddělek uzavřeme a přemístíme na vzdálenější místo (1 až 2 km) a přikrmíme roztokem vody a cukru 1:1 nebo medocukrovým těstem. Pokud zůstává na původním stanovišti, smeteme do něj o něco více mladých včel, na horní loučky vložíme asi 1 kg medocukrového těsta a uzavřeme. Česno maximálně zúžíme nebo zcela uzavřeme a necháme otevřené pouze očko. Včely si tak vstup do úlu snáze ubrání.

hotovy-oddelek* Po 2 až 3 dnech zkontrolujeme vylíhnutí matky. Pokud by se matka nevylíhla, můžeme ještě přidat nový matečník.

* Po zhruba 14 dnech po vylíhnutí zkontrolujeme kladení matky.

* Jestliže matka klade, rozšíříme prostor mezistěnami, které vložíme po okrajích plodového tělesa. Po týdnu zkontrolujeme a vystavěné mezistěny, nyní již panenské souše, vložíme do středu plodového tělesa a po jeho okrajích dáme opět mezistěny. Takto postupně vyplníme celý prostor plodiště. Stále přikrmujeme.

* Včasně utvořený a dobře vedený oddělek zazimujeme jako plnohodnotné včelstvo, které je schopné dobře vyzimovat a v příštím roce dát slušný výnos.

 

Vlaďka Gottwaldová